• Dato’ Abdul RahmanNon-Executive Chairman
    Open or Close

    Dato’ Abdul Rahman was appointed to our Board on 14 July 2015 and is our Non-Executive Chairman. He has over 30 years of experience in the engineering and telecommunications industry and has been instrumental in leading our Group to become an established player in the telecommunications industry. He provides strategic direction and formulates business and corporate policies and strategies for the continual growth of our Group. Dato’ Abdul Rahman started his career as a technical assistant at Telekom Department of Malaysia in 1975. Between 1977 and 1980, Dato’ Abdul Rahman worked for various companies before returning to Telekom Department of Malaysia as an assistant controller in January 1980. From 1983 to 1985, Dato’ Abdul Rahman worked for various companies under Sri Communication Sdn Bhd where he was involved in telecommunications-related projects. In 1986, Dato’ Abdul Rahman joined Sapura Infrastructure Group as a general manager where he was responsible for two companies within the group involved in telecommunications-related projects. In May 1996, Dato’ Abdul Rahman founded CMC Engineering to offer full turnkey engineering services relating to public transportation system, telecommunication network roll-out and oil and gas electrical and automation works.

    Dato’ Abdul Rahman graduated with a Diploma in Electrical Engineering (Communication) from Universiti Technologi Malaysia in December 1978 and subsequently obtained a Bachelor of Science degree in Electronic and Electrical Engineering in July 1981 from Robert Gordon University (formerly known as Robert Gordon’s Institute of Technology) in Scotland, United Kingdom. He also completed the Stanford-NUS Executive Program in February 1988.

    Dato’ Abdul Rahman is a Chartered Engineer and a fellow of the Institution of Engineering and Technology, a fellow of the Institution of Railway Signal Engineers, a Chartered Engineer of the Engineering Council UK, a member of Malaysian Institute of Management, a chartered member of Malaysian Institute of Directors and a Senior Fellow of the Institute of Business Executive Malaysia.

  • Yee Kit HongLead Independent Director
    Open or Close

    Yee Kit Hong is our Lead Independent Director and has been our Director since 14 July 2015. Prior to joining Ernst & Young in July 1982, he worked as an accountant in Morrison Knudsen Low Keng Huat and Brown & Roots, as well as an audit senior in Wilson Green & Gibbs. He was an assurance and tax manager at Ernst & Young when he left in September 1989. Since October 1989, Yee Kit Hong has been a partner at Kit Yee & Co, a firm providing audit, accountancy and taxation advice or related services. He is a principal partner responsible for providing assurance, advisory, consultancy and taxation services to clients. Yee Kit Hong is a member of The Institute of Chartered Accountants in England and Wales and a fellow of the Institute of Singapore Chartered Accountants. He is also admitted as an accredited tax practitioner by the Singapore Institute of Accredited Tax Professionals and a full member of the Singapore Institute of Directors.

    Yee Kit Hong holds a Bachelor of Accountancy degree from University of Singapore.

  • Alex SiowIndependent Director
    Open or Close

    Alex Siow is our Independent Director and has been our Director since 14 July 2015. He started his career as a structural engineer in June 1981 at the Housing & Development Board, where he was responsible for the design and construction of public housing in Singapore and was promoted to head of the construction technology unit in April 1986 where he was responsible for the introduction of several technologies for improvement of construction productivity. In September 1990, he was promoted to chief information officer responsible for the overall implementation of information technology to facilitate product development and customer service. In March 2003, Alex Siow joined StarHub Ltd as vice president of strategic relations and government affairs in the chief executive officer’s office before he was appointed as head of corporate sales in February 2005 where he was responsible for the sales of all StarHub products to the enterprise sector. In February 2008, he was promoted to head of business excellence and systems technology, responsible for network convergence and the implementation of a new business support system. In March 2011, Alex Siow was promoted to head of enterprise risk management and business excellence, responsible for drawing a risk management framework, identifying risks, risk mitigation, and risk policy and process audits. Alex Siow joined Accenture Pte Ltd as managing director of health and public service in July 2013 where he was responsible for sales origination of system integration and consultancy projects in the healthcare and public sectors. In January 2015, he joined National University of Singapore as a professor in the department of information systems, school of computing. He is also the director of Strategic Technology Management Institute at National University of Singapore.

    Alex Siow graduated with a Bachelor of Engineering (Civil) degree from Stuttgart Institute of Technology in July 1979 and a Master of Science (Engineering) (Construction Management) degree from the University of Birmingham in December 1986.

  • Clifton YongIndependent Director
    Open or Close

    Clifton Yong is our Independent Director and has been our Director since 14 July 2015. He began his career at the Ministry of Defence from June 1982 to November 1988. From May 1991 to February 2002, Clifton Yong was with Nortel Networks before he left as vice president of submarine cables and global carriers division, responsible for the company’s optical portfolio in the submarine segment and co-led the global submarine networks initiatives which included manufacturing as well as research and development. He then joined Alcatel Singapore in February 2002 as the managing director and left in March 2008 as senior vice president of the Asia Pacific region, responsible for the expansion of the company’s business into enterprises and vertical markets. Subsequently, from March 2008 to July 2011, Clifton Yong was the chief commercial officer and group executive vice president of MediaCorp Pte Ltd, responsible for all commercial functions such as sales, marketing, operations and customer engagement functions. He is currently the executive chairman of Nano Equipment Pte. Ltd., having successfully transformed the company from a technology system integrator to a cloud-based mobile solution provider. Concurrently, he is also the managing director of the Asia Pacific region of Kaltura Inc., a cloud hosting technology provider in Asia Pacific that is based in the United States of America.

    Clifton Yong graduated from the National University of Singapore with a Bachelor of Engineering (Electrical) degree in July 1991 and obtained a Master of Business Administration (General Management) degree from University of Hull in April 1995. He also completed the general manager program at Harvard Business School in November 2000. 

  • Jakob HinrichsenIndependent Director
    Open or Close

    Jakob Hinrichsen is our Independent Director and has been our Director since 14 July 2015. He started his career with DSC Communications Dedicom as a project and service manager in July 1994. He then served as the sales manager of TDC from June 1996 to May 1999 before he became the head of networks at Energis Carrier Services in June 1999. In November 2004, Jakob Hinrichsen co-founded Oghma and became its market development, strategy and operations director where he was in charge of the development of business model, market research, and development of growth strategy for Asia. Between October 2005 and June 2007, he served as a general manager of Natrindo Telepon Seluler where he was responsible for strategy development and business planning for the company’s international business. In October 2007, Jakob Hinrichsen joined PT Excelcomindo Pratama (XL) as its vice president of corporate strategy and business development where he was responsible for strategy formation and execution of strategic initiatives. In September 2012, he became a senior vice president of corporate strategy and business transformation at PT XL Axiata where he assisted the company in strategy formation and execution of strategic initiatives. Since October 2004, Jakob Hinrichsen has also been the managing director of T.Hagen Partners Pte. Ltd., an independent consultancy firm specialising in strategy formation, and execution of growth strategies for companies in the internet, communication and technology sectors in Asia. He is a member of the Singapore Institute of Directors.

    Jakob Hinrichsen graduated with a Master of Science in Engineering degree from Technical University of Denmark in July 1994 and a Masters of Business Administration degree from INSEAD in December 2003.

  • Kevin PhuaExecutive Director / CEO
    Open or Close

    Kevin Phua was appointed to our Board on 16 March 2015 and is our Executive Director and CEO. Kevin Phua is responsible for the overall management of the Group’s business and corporate development and he works together with our Non-Executive Chairman to formulate business and corporate policies and strategies of our Group.

    He started his career in August 1994 as an engineer with National Semiconductor Manufacturing Pte Ltd before he joined Infineon Technologies Asia Pacific Pte Ltd (formerly known as Siemens Components Pte Ltd) as a senior engineer from March 1996 to December 2000 where he was involved in developing software for the testing of microchips. In January 2001, Kevin Phua joined ST Assembly and Test Services Pte Ltd as an engineering section manager where he was in-charge of testing microchips at its test development centre. He subsequently joined Flextronics International Ltd. in June 2002 as a manager at its test development department where he was a division head and responsible for testing of product designs for Singapore, Malaysia and China. Kevin Phua founded and was the chief executive officer of Nexfrontier Solutions Pte. Ltd. from June 2005 to September 2012. Prior to being appointed as our Executive Director and CEO, Kevin Phua was an executive director (special function) at TEE International since October 2012 and was involved in the executive and management role in the telecommunication operation, infrastructure, and information technology functions and merger and acquisition projects. He will cease to hold any executive position at TEE International or its group of companies following the listing of our Company on the Catalist.

    Kevin Phua graduated from the National University of Singapore with a Master of Science (Electrical Engineering) degree in July 1999 and from Nanyang Technological University with a Bachelor of Engineering degree in May 1994.

  • Hazwan AlifNon-Executive Director
    Open or Close

    Hazwan Alif was appointed to our Board on 16 March 2015 and and served as our Executive Director from March 2015 to October 2016, where he primarily oversees the business development and administration functions of our Group. He was re-designated to the role of a Non-Executive Director in November 2016. He began his career as an associate with KPMG in London between October 2009 and July 2010 when he was involved in the execution of full audit work on design and effectiveness of internal controls and statutory audit on financial statements. Hazwan Alif joined Ernst and Young, Kuala Lumpur, Malaysia between October 2010 and July 2013 as a senior associate where he led audit and non-audit engagement teams serving a portfolio of clients including various banks and finance houses, asset/ investment management firms and unit trust funds. In July 2013, he joined CMC Engineering as the head of strategic development and focused on business strategy development and execution, establishment of key collaborations between the company (including our operations) and its various partners. He was also responsible for identifying opportunities for the company’s overseas expansions. He will cease to hold any executive position at CMC Engineering or its group of companies following the listing of our Company on the Catalist.

    Hazwan Alif graduated from The University of Warwick with a Bachelor of Science with Honours degree in Economics in July 2009. He is an associate with The Institute of Chartered Accountants in England and Wales, an affiliate of The Institution of Railway Signal Engineers and a committee member of the Board of the Institution of Railway Signal Engineers Malaysian Section Berhad.

  • Sim Geok SoonNon-Executive Director
    Open or Close

    Sim Geok Soon was appointed to our Board on 14 July 2015 and is our Non-Executive Director. Sim Geok Soon has more than 30 years of experience in the field of mechanical and electrical engineering. Sim Geok Soon started his career as an electrical technician in Soon Meng Electrical Engineering & Plumbing Contractors between October 1982 and February 1984. In March 1984, Sim Geok Soon joined Link Automation Pte Ltd as an electrical foreman where he was responsible for electrical installation. From April 1985 to May 1986, Sim Geok Soon worked as an assistant project engineer of LK-NES (S.E.A) Pte. Ltd. to handle electrical work for various sewage pumping stations. Between May 1986 and May 1988, Sim Geok Soon was posted to work on the Phase 1A Mass Rapid Transit Project where he was a project engineer in Kandenko Co Ltd. He was subsequently assigned to work on the Phase 2A Mass Rapid Transit Project as a project engineer in Indeco Engineering Pte Ltd between May 1988 and May 1990. In June 1990, Sim Geok Soon joined Lindeteves Jacoberg (F.E) Private Limited as a project engineer before he left as a project manager in April 1996. He was in charge of various water and waste projects in Singapore and Malaysia. In April 1996, he joined Trans Equatorial Engineering Pte Ltd as a project director and later rose to the position of senior project director/executive director before he was promoted to the managing director (special projects). He is in charge of mechanical and electrical engineering and special projects in Singapore and overseas, as well as project and construction management in the construction engineering industries. He is also responsible for the business development duties of the company.

    Sim Geok Soon received a National Trade Certificate (Grade Three) in electrical fitting and installation (industrial) and a National Trade Certificate (Grade Three) in electrical fitting and installation (domestic) in August 1979, both issued by the Vocational and Industrial Training Board Singapore. He obtained an Industrial Technician Certificate in Electrical Engineering in October 1981 from the Vocational and Industrial Training Board Singapore and a Certificate in Management in November 1994 from Singapore Institute of Management.